Adalet Bakanı Gül'den OHAL açıklaması

Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç gün içinde sona ermiş olacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, OHAL uygulamasının birkaç gün içinde sona ereceğini söyledi.


Adalet Bakanı Gül'den OHAL açıklaması.
Adalet Bakanı Gül'den OHAL açıklaması.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Hukuk Platformu tarafından düzenlenen “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu"na katıldı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde düzenlenen sempozyumda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi de yer aldı."Karalı mücadele sonuna kadar devam edecek"


"OHAL uygulaması birkaç gün içinde sona ermiş olacak" diyen Bakan Gül, "Ancak, OHAL'in kalkıyor olması terörle mücadelenin sona ereceği anlamın asla gelmemelidir. OHAL süresi sona erecek ama FETÖ başta olmak üzere, Türkiye'yi kıskaca almak isteyen bütün terör örgütleriyle en kalıcı, en kararlı mücadele sonuna kadar devam edecektir" dedi.

"2 bin 382 sanığa ceza"


Adalet Bakanı Gül, FETÖ ile mücadelede yargılamayla ilgili de konuştu ve "FETÖ'nün silahlı ve sivil unsurları hakkındaki yargılamalar kesin hüküm yolunda hızla ilerlemektedir. Doğrudan darbe teşebbüsüyle ilgili olan soruşturmalar bir dosya dışında tamamlanmış durumdadır. Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir. 195 dosyada ilk derece mahkemelerindeki yargılamalar tamamlanmış, bunlardan ikisi Yargıtay denetiminden de geçerek kesinleşmiştir. Bu dosyalarda 2 bin 382 sanığa ağırlaştırılmış müebbetten süreli hapis cezalarına kadar değişen tür ve ağırlıkta cezalar verilmiştir" ifadelerini kullandı.

"Adil yargılama yapılıyor"

Suçluyla suçsuzu ayırarak adil bir yargılama yapıldığına dikkat çeken Bakan Gül, "Savcılarımız iddialarını titiz biçimde takip etmekte, taleplerinin aksine kararları istinaf ve temyiz kanun yollarına taşıyarak hukuki denetim görevlerini titiz biçimde yerine getirmektedir Hiç kimse şehitlerimizin, Ömer Halis Demir'in, Olçoklar'ın kanının yerde kalmasını bizden beklemesin, sonuna kadar Türk milleti, Türk yargısı kararlılıkla mücadelesini sürdürecektir" diye konuştu.

"FETÖ ile mücadelede iki kırmızı çizgimiz var"

Gül, "FETÖ ile mücadelede iki kırmızı çizgimiz var" dedi ve şöyle devam etti:

"Birincisi, bu mücadelenin zafiyete uğramasına asla müsaade etmeyiz. Sürecin sulandırılmasına, amacından, ekseninden kopmasına, suçlular için cezasızlık sonucuna asla tahammül edemeyiz. İkinci kırmızı çizgimiz, hukuktur, adalettir. Mücadelenin yegane başarı ölçüsü, suçluyla suçsuzu, haklıyla haksızı, mağdurla mücrimi ayırmak, ona göre muamele etmektir."

Kaynak: DHA

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski