Reklam Üst

Ukrayna Rusya Savaşı Ateşlenecek

Zelenski: Rusya'nın saldırılarının bu hafta artmasını bekliyoruz

Rusya'nın ülkesine saldırıları 117. gününde devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği’nden (AB) ülkesinin adaylık statüsüne ilişkin gelecek haberle tarihi bir haftaya başladıklarını söyledi. Zelenski, bu nedenle özellikle bu hafta Rusya’nın saldırılarında artış beklediklerini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gece yayımladığı video mesaj yoluyla yaptığı açıklamada, “AB'den Ukrayna’nın adaylık statüsüne ilişkin gelecek haberle gerçekten tarihi bir haftaya başlıyoruz” dedi.

Bu konuda AB Komisyonundan zaten olumlu bir sonuç aldıklarını aktaran Zelenski, “1991’den bu yana Ukrayna için şu anda beklediğimiz kadar çok az önemli kararın alındığını herkes biliyor. Eminim ki sadece olumlu bir karar tüm Avrupa’nın çıkarına olacak” diye konuştu.

Zelenski ayrıca, Ukrayna’nın AB’ye adaylık statüsüne ilişkin kararın alınacağı bu hafta Rusya’dan ülkesine yönelik düşman faaliyetlerinin artmasını beklediklerine de işaret ederek “Ve sadece Ukrayna’ya değil, diğer Avrupa ülkelerine de karşı. Hazırlanıyoruz ve hazırız. Ortaklarımızı uyarıyoruz” dedi.

AB Komisyonu 17 Haziran’da, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi yönünde görüş bildirmişti. AB Komisyonunun görüşü, 23-24 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde üye ülkelerin oluşturduğu AB Konseyine sunulacak.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları savaşın 117. gününde devam ediyor.Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları savaşın 117. gününde devam ediyor.

UKRAYNA: SAVAŞTA ÖLEN RUS ASKERİ SAYISI 33 BİN 800 OLDU

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında 24 Şubat'tan bu yana süren savaşta hayatını kaybeden Rus askeri sayısının 33 bin 800’e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Rusya’ya ait 216 uçak, 181 helikopter, 1477 tank, 3 bin 888 zırhlı araç, 749 top, 130 füze, 238 roketatar sistemi ve 98 hava savunma sistemi, 2 bin 527 araç, 14 gemi ve hafif sürat teknesi, 601 insansız hava aracının imha edildiği bilgisi paylaşıldı.


1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

Konu Üst Reklam

Konu Alt Reklam